Нашата цел е да си представим медицината по нов начин, за да подобрим и удължим живота на хората. Ние търсим решения на някои от най-сложните здравни проблеми на обществото днес посредством научно обосновани иновации. Откриваме и разработваме иновативни лечения въз основа на значими научни открития, и търсим нови начини да ги направим достъпни за възможно най-много хора.

Множествената склероза (МС) е автоимунно заболяване, с генетично предразположение, което в комбинация с фактори на околната среда довежда до каскада от имунни отговори и нарушаване на кръвно-мозъчната бариера. В резултат настъпва възпалителна демиелинизация на бялото мозъчно вещество в централната нервна система (ЦНС) с участието на Т и В лимфоцитите и макрофагите. Нарушава се провеждането на импулсите в ЦНС, което довежда клинично до неврологичен дефицит. (1)

Броят на боледуващите пациенти в България е около 7 000 и всяка година се разболяват нови около 160 души. МС засяга предимно млади хора, най-често между 30 – 34 годишна възраст. От 3 - 10% от случаите с МС започват в детско-юношеска възраст. Предразположението на женския пол към заболяването е двойно по-голямо. Заболяването е хронично, с продължителност между 10 и 15 години (средно 13 г.) в зависимост от клиничната форма. (1)

Заболяването се класифицира в три клинични форми:

1. Пристъпно ремитентна (ПРМС) - При повечето пациенти първоначалното протичане на заболяването е с пристъпно ремитентен ход, който се характеризира с ясно обособени пристъпи на неврологичен дефицит, последвани от пълно или непълно обратно развитие, с период на ремисия между пристъпите.

2. Вторично прогресираща (ВПМС с или без активност) - Много пациенти с начален пристъпно ремитентен ход на заболяването след няколко години преминават във вторично прогресираща форма на заболяването, характеризираща се с бавно и постепенно натрупване на неврологичен дефицит, със или без насложени пристъпи.

3. Първично прогресираща множествена склероза (ППМС) – Първично прогресиращата МС се характеризира с необратимо натрупване на неврологичен дефицит от началото на заболяването, без ясно обособени пристъпи и ремисии

 

Задълбоченото изучаване на  патофизиологията на заболяването е довело до разработването на медикаменти, модифициращи хода на болестта (БМТ), които забавят прогресирането на симптомите, намаляват честотата на пристъпите и ограничават прогресията на инвалидността при пациенти с МС (2).

ИЗТОЧНИЦИ:

  1. Национален консенсус за диагностика и лечение на Множествена склероза, Двигателни нарушения България 19/ допълнение 2/ 2022
  2. Montalban X, Gold R, Thompson AJ, et al. ECTRIMS/EAN guideline on the pharmacological treatment of people with multiple sclerosis. Mult Scler J. 24(2), 96–120 (2018).

 

 

  • Съдържанието на този сайт, е предназначено само за непромоционални научни цели и може да съдържа информация за продукти или индикации в условията на клинични изпитвания, които не са одобрени от местните регулаторни органи. Представеното научно съдържание е предназначено единствено за медицински специалисти.
  • Авторските презентации са дело на техните автора и отразяват техните виждания по дискутираните теми и не ангажират трети лица и организации.
  • Всички данни за лекарствени продукти, които не са на Новартис, се основават на публично достъпна информация.
  • Новартис не може да препоръчва индивидуално лечение за конкретен пациент. Решението за лечение трябва да бъде взето от лекуващия лекар за всеки отделен случай след внимателна преценка на свързаните с лечението ползи и рискове. Новартис не насърчава употребата на нейни продукти извън одобреното в кратката характеристика на продуктите.
  • Моля, обърнете внимание, че записването, възпроизвеждането, разпространението (включително в социалните медии), публичната комуникация и / или модифицирането на съдържанието не са разрешени. Съдържанието на този сайт е собственост на Новартис и е защитено с авторски права.
×

Medical Information Request

×

Ask Speakers